سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

کاوش در دور تند!!

کاوش در دور تند!!

در هفته سوم کلاس های کاوش در پایگاه تابستانی 99-98، سومین اردو در پایه هفتم با هدف "حل مسئله در عمل " برگزار شد.

با توجه به اینکه هر سال جمعیت قابل توجهی از دانش آموزان پایه هفتم به تازگی به جمع کاوشگران بانو امین اضافه می شوند، گروه کاوش پژوهشکده بانو امین برای آشنایی و آموزش غیر مستقیم برخی مفاهیم و مهارت های پایه تفکر، همچون مسئله یابی، ایده پردازی، نقد ایده و.. طرح های ویژه ای مرکب از کارگاه و اردو را برگزار می کند.

 

در تابستان 98 نیز در روز سه شنبه مورخ 15/05/ 98 چالشی با عنوان نمادین " پنیر بساز و برایش مشتری پیدا کن" برای پایه هفتم اجرا شد که در آن دانش آموزان به طور فشرده یک دور فرآیند کاوش را از از ابتدا تا انتها تجربه کردند.

 

گام اول: مساله امروز

مشاهده فیلمی با مضمون اهمیت تبلیغات و بسته بندی محصول در رونق تولیدات داخلی برای دانش آموزان برگزار شد. چالش و مسئله اصلی این بود که " چگونه محصولی به مشتری ارائه دهیم تا مورد پسند او واقع شود؟"

 

گام دوم: پنیر با کیفیت

پس از گروه بندی دانش آموزان برای ساخت پنیر اقدام کردند. آنها در حین کار با چالش های زیادی همچون نوع مواد مورد استفاده، ترکیب مواد، زمان و حرارت پخت؛ مواجه شدند که می توانستند از طریق آزمایش و استفاده از تجربیات سایر هم گروهی های خود و همچنین با استفاده از اینترنت، راه حل را پیدا کنند.

 

گام سوم: بسته بندی و تبلیغات

بعد از آماده شده پنیر ها نوبت به چالش بسته بندی و تبلیغات رسید. در این مرحله با قرعه کشی هر سه گروه باید برای تبلیغ و ارائه محصولات خود ایده هایی را مطرح کرده و برای محصول خود بسته بندی مناسب با استفاده از امکانات موجود و شرایط محصول (پنیر) آماده می کردند.

 

نکته قابل توجه این بود که دانش آموزان خودشان معیارهای ارزشیابی مسئله را تعیین کردند و در آن مشارکت داشتند. گروه ها معیار هایی کیفیت و بسته بندی خوب را از نظر خودشان استخراج کرده و در نهایت چند شاخص اصلی بر اساس دیدگاه دانش آموزان به هیئت داوران، متشکل از مربیان کاوش و کادر مقطع متوسطه 1 بود، ارائه دادند.  

 

گام چهارم: میدان عمل و رقابت

در انتها به صورت لیگ هر سه گروه براساس شاخص هایی که خودشان مشخص کرده بودند، رقابت نمودند. از هر دسته یک گروه که بالاترین امتیاز را داشت انتخاب شد و در نهایت بین گروه های منتخب براساس رای داوران تخصصی و تفکر گروه پیشتاز در فرآوری و بسته بندی و تبلیغات انتخاب شد.

 

زندگی سرشار از مسئله ها ست و ما کاوشگران زندگی هستیم. در هفته های آینده با ما همراه باشید

Free Joomla! template by L.THEME