سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

یک روز مانند دانشجوی ترم اولی!

بازدید از دانشگاه علامه طباطبایی ویژه کلاس تفکر در سبک زندگی پایه دهم انسانی

 

با وجود رشد و گسترش منابع اطلاعاتی و سهولت دسترسی به آنها، دانش آموزان شناخت مناسبی از تنوع رشته های دانشگاهی، نیازهای علمی و حرفه ای آینده ایران اسلامی ندارند و معمولا بدون شناخت کافی چشم اندازه شغلی و تحصیلی خود را رقم می‌زنند.

در کلاس تفکر و سبک زندگی تلاش می‌شود تا شناخت واقعی از چشم انداز آینده شغلی و تحصیلی دانش آموزان برای آنها ایجاد شود. به همین جهت، در ادامه بازدیدهای کلاس تفکر در سبک زندگی روز یکشنبه مورخ ۱۲ آبان ۹۸ فرصت بازدیدی از دانشگاه علامه طباطبایی، ویژه دانش آموزان دهم انسانی فراهم شد.

 دانش آموزان از چه بخش های دانشگاه بازدید داشتند ؟

حضور در دانشکده های علوم تربیتی و روانشناسی، مدیریت و حسابداری، علوم ارتباطات، حقوق و علوم سیاسی، حضور در کلاس های درس دانشگاه، گفتگو با دانشجویان رشته های مختلف، مشاهده فضای علمی و امکانات دانشگاه مانند کتابخانه، سالن ورزشی و سلف دانشگاه؛ از جمله فعالیت های بود که در این بازدید تجربه کردند. در ادامه برخی از نظرات دانش آموزان پایه دهم انسانی را مرور خواهیم کرد.

 

 

نظرات خانم ها سحر صوفیان، ساره فلاحی و حنانه اخطاری:

سوال ) در بازدید از کلاس ها و دانشکده چه نکته ای بیشترین توجه شما را به خود جلب کرد؟

ابتدای ورود به دانشگاه هیجان و استرس زیادی داشتیم. ما تصمیم گرفتیم با هم در کلاس های درس حضور پیدا کنیم. احساس می‌کردیم به محض ورود به کلاس هم دانشجویان و اساتید متوجه می‌شوند که ما دانش آموز هستیم و برخورد خاصی با ما می‌کنند. اما تصورات ما با واقعیت خیلی تفاوت داشت.!!!

اساتید به راحتی با حضور ما موافقت می‌کردند، بعضی از آنها متوجه حضور ما نمی‌شدند و یا حتی تصور می کردند ما دانشجو هستیم!!

نکته جالب توجه تفاوت روحیه دانشجو های دانشکده های مختلف بود. دانشجویان علوم تربیتی و روانشناسی مشارکت بیشتری در بحث های کلاسی داشتند و با استاد تعامل بهتری داشتند. برخلاف تصور ما دانشجویان دانشکده علوم ارتباط خیلی فعال نبودند و مباحث کلاس آنها بیشتر مسائل جدی و معضلات جامعه مطرح می‌شد شاید به همین دلیل آنها به اندازه دانشجویان علوم تربیتی فعال و با نشاط نبودند. اوج این روحیه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی به چشم خورد؛ جَو دانشکده بسیار سنگین و علمی بود و اکثر دانشجویان در حال گفتگو های علمی بودند. نکته دیگری که نظر ما را جلب کرد این بود که از لحاظ سنی به نظر می رسید رنج سنی دانشجویان دانشکده حقوق بیشتر از بقیه دانشکده ها است.

قسمت جذاب دیگر دانشگاه برای ما کتابخانه بزرگ دانشگاه علامه طباطبایی بود. در دانشگاه گنجینه عظیمی از کتاب های قدیمی و خاص وجود داشت که افراد می توانند به آنها مراجعه کنند و در تحقیقات خودشان از آنها استفاده کنند. کتابخانه دانشکده های مختلف کتاب های تخصصی هر رشته را داشت، محیط آرام و مناسبی که دانشجویان اکثرا در حال انجام پایان نامه بودند

سوال ) چه چیزی یاد گرفتید؟

ما با رشته های جدید و دروسی که دانشجویان باید در یک طی تحصیل در یک رشته بخوانند، در حد نام آشنا شدیم. یاد گرفتیم از الان دانش خودمان را نسبت به رشته های دانشگاهی بیشتر کنیم.

خیلی از مباحثی که در مدرسه به ما آموزش داده می‌شود، مانند آموزش اکسل در محاسبات مالی که در پایه هشتم یاد می‌گرفتیم، در دانشگاه هم تدریس می شود، فهمیدیم از الان کمی دقت خود را در دروس مدرسه بالا ببریم تا در دانشگاه با مشکل رو به رو نشویم.

فهمیدیم امروزه کار آفرینی و دانش کسب و کار در همه رشته ها دغدغه است. وقتی مصمم باشیم و یک هدف را واقعا دنبال کنیم حتما به هدف میرسیم، دانشگاه فرصت خوبی برای افرادی باشه که علاوه بر رشته خودشان به زمینه های دیگر هم علاقه دارند.

 

یک تجربه واقعی در محیط دانشگاه به دانش آموزان کمک می‌کند تا آنچه تصور می‌کنند را با آنچه واقعا موجود است، مقایسه کنند، دایره دانش خود را افزایش دهند و برای تغییر و حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب برنامه‌ای ترسیم کنند.

تهیه شده توسط: ایلچی. معلم تفکر پایه دهم 

Free Joomla! template by L.THEME