سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

بازدید از بازار نخ حسن آباد تهران

با شروع فصل زمستان بازار لباس های بافتنی داغ‌تر از هر زمان دیگه سال می‌شود. افرادی ترجیح می‌دهند با مراجعه به بازارها یک دست لباس بافتنی آماده را خریداری کنند. در این میان عده دیگری خودشان دست به کار شده و با خرید انواع نخ کاموا، لباس بافتنی مورد علاقه شان رو شخصا می‌بافند. امسال در یک اردوی متفاوت، دانش آموزان کلاس پودمان بافتنی از بازار نخ تهران بازدید کردند.

 

مهارت و هنر بافتنی

بافتنی جز خاطره انگیزترین هنرهای دنیا می‌باشد. همه ما دست کم یک دست لباس، شال، کلاه و دستکش از جنس بافتنی داریم و یا در خاطرات کودکی مان مادربزرگ هایمان را به یاد می آوریم که برای نوه ها و فرزندانشان مشغول به بافتن لباسی بودند تا از سرما محفوظ بمانند. شاید بتوان گفت بافتنی جز معدود هنرهای دستی می‌باشد که هرگز از رونق نیافته است. در حالیکه بافتنی های صنعتی و وارداتی با قیمت بالایی فروخته می‌شوند و یا طرح‌هایشان خلاقیت چندانی ندارد؛ می‌توان با یادگیری این مهارت، بافتنی مورد علاقه را با طرح دلخواه بافت. یادگیری بافتنی جز مهارت های ضروری برای هر فرد می‌باشد به همین جهت امسال در گروه کار و فناوری پودمان آموزش مهارت بافتنی به دانش آموزان یاد داده می‌شود.

اهمیت بازدید از بازار نخ برای دانش آموزان

از آنجا که یکی از  اهداف آموزشی درس کار و فناوری در پودمان های مختلف از جمله پودمان بافت، شناخت ابزار و وسایل هر فن یا مهارت می‌باشد، دانش آموزان پایه هفتم از بازار نخ تهران بازدید کردند تا فرصتی متفاوت را تجربه کنند.

کلاس بافتنی پایه هفتم

یکی از لذت های بافتن و یادگیری این مهارت توسط دانش آموزان، فرصت بازدید از انواع مختلف نخ های بافتنی و کاموا، دیدن بافت های متنوع، ابزارهای بافتنی و نخ های زیبا در رنگ ها متنوع است.

 دانش آموزان در این بازدید توانستند رنگهای روح بخش و نشاط آور را در یک مکان کنار هم ببینند و با ابزار و سایل بسیار متنوع بافتنی آشنایی بیشتری پیدا کنند.

طی بازدید از بازار نخ و فروشگاه ها، دانش آموزان به طور مستقیم با انواع نخ های بافتنی و نوع کاربرد آشنا شدند. بازار نخ این فرصت را به دانش آموزان پایه هفتم داد تا به طور دقیق از طریق لمس کردن نخ ها، سنجیدن میزان مصرف نخ، تنوع و تفاوت آنها و شیوه انتخاب ابزار مناسب برای بافتن اطلاعات خوبی بدست آوردند.

تهیه شده توسط: فرزانه جان محمدی - مسئول کتابخانه

Free Joomla! template by L.THEME