سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

دومین مرحله لیگ MBOT با محوریت کد نویسی در شاخه رباتیک

دومین مرحله لیگ MBOT  با محوریت کد نویسی در شاخه رباتیک برای نخستین بار در مجتمع آموزشی بانو امین به مناسبت هفته پژوهش برگزار می شود. گروه کنترل- حرکت پژوهشکده کاوش متولی برگزاری این لیگ می باشد.

 

 

همانطور که پیش تر در خبر مرحله اول مسابقه MBOT مطرح شد، امروزه به واسطه اهمیت برنامه نویسی، به عنوان یکی از اصلی ترین مهارت های لازم برای زندگی در قرن 21، برنامه ریزی ها و طراحی های آموزشی خاصی برای آموزش این مهارت مهم به دانش آموزان از دبستان تا پایان دوره متوسطه ارائه می شود.

حتی این مساله از دیدگاه مسئولان وزارت آموزش و پرورش نیز مغفول نمانده و در کتاب های کار و فناوری تحت عنوان مختلف مانند آشنایی با الگوریتم و روندنما، آموزش نرم افزار های کاربردی مانند اسکرچ ، بازی های ساده رایانه ای و... به تفویت تفکر الگوریتمی در حل مسائل می پردازد.

متجمع آموزشی بانو امین نیز به طور ویژه با تهیه نرم افزارها و سخت افزارهای به روز در راستای آموزش مهارت های پایه کدنویسی و رباتیک اقدام کرده است.

طرح لیگ علمی MBOT ، محصول درس پژوهی گروه #کنترل_حرکت است که در عین اینکه بخاطر رقابتی بودن مایه نشاط و لذت بردن دانش آموزان از یادگیری مفاهیم پایه کد نویسی است. پس از 8 جلسه آموزش مهارت های اولیه، دانش اموزآن در روز لیگ با یک مساله ترکیبی (ترکیبی از مهارت های ساده ای که قبلا در کلاس به دانش آموزان آموزش داده شده بود) و سطح بالاتر مواجه شده و آموخته ای خود را برای حل آن مساله به کار بستند.

 

 

پس از مرحله اول و رقابت همراه با رفاقت و همدلی در پایه پنجم شقایق که در روز چهارشنبه 20/9/98 ؛ مرحله دوم این مسابقه برای کلاس پنجم پامچال در تاریخ 27/9/98 برگزار شد. در این روز 9 تیم از کلاس پنجم پامچال به رقابت پرداختند.

از اهداف برگزاری این لیگ می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  1. سنجش توان حل مساله (تبدیل یک مساله به مساله های کوچکتر)
  2. فراهم آوردن موقعیتی برای خود سنجی دانش آموزان از میزان یادگیری خودشان
  3. ایجاد یک فضای پر نشاط علمی و لذت یادگیری برای دانش آموزان
  4. شناخت استعدادهای برتر در حوزه کد نویسی و رباتیک
  5. فضایی برای تجربه یک کار تیمی جدی
  6. ارزیابی و ارزش گذاری به اخلاق کار تیمی

در پایان رقابت توام با رفاقت، گروه های برگزیده هر کلاس بر اساس نظر دانش آموزان (مشاهده خودشان از عملکرد سایر گروه ها حین کار)، کارشناسان فنی و مادران حاضر در روز مسابقه اعلام شد.

 

Free Joomla! template by L.THEME