سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

کلاس گلیم بافی هفتم | فرهنگ و هنر

گلیم بافی یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ایران است. از این رو این هنر امسال در کلاس های فرهنگ و هنر مجتمع آموزشی مجتهده بانوامین به عنوان یکی از مهارت های هنری اصیل ایرانی تدریس می شود.

 

کلاس گلیم بافی مربوط به کتاب فرهنگ و هنر، بخش هنرهای سنتی، فصل گلیم بافی می باشد که با اهداف زیر برای دانش آموزان پایه هفتم در نظر گرفته شده است:

  • آشنایی با ویژگی های گلیم
  • تفاوت گلیم و گلیم بافی با قالی و قالی بافی
  • آشنایی با نقشه گلیم و نقشه خوانی
  • آشنایی با مراحل بافت گلیم
  • کسب مهارت در بافت گلیم از روی نقشه

گلیم بافی یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که در کتاب فرهنگ و هنر به عنوان فصلی از بخش هنرهای سنتی تدوین شده است. از این رو آشنایی با این هنر اصیل به عنوان بخشی از میراث فرهنگی - هنری ایران لزوم پرداختن به این موضوع را نشان می دهد.

در این کلاس دانش آموزان علاوه بر نقش های سنتی و هندسی گلیم بافی با برخی از طرح های نوین در هنر تاپستری آشنا شدند سپس نقشه موردنظر خود را روی کاغذ شطرنجی پیاده کردند.

در اینجا نیاز است تا کمی بیشتر با هنر تاپستری آشنا شویم:

تاپستری هنری است از قلب تاریخ. این بافت در دوران تاریخی خود کاربردی مانند تابلو نقاشی داشته است. پارچه‌ای پودنما که به‌ صورت دیوارکوب به کار می‌رفته و از آن برای زیباسازی محیط استفاده می گشته است. موضوعات این دیوارکوب‌ها اغلب وقایع تاریخی یا آیینی بوده است، ولی امروزه این هنر حدی نمی‌شناسد! پس از آشنا شدن با این هنر می توان فهمید که دنیای هنر چقدر می‌تواند بی‌انتها و بی چهارچوب باشد و چقدر ساده می‌توان در تاروپود یک اثر هنری غرق شد.

در این هنر شما با توجه به ایده ای که در ذهن خود دارید از هرنوع بافت یا موادی برای پیاده کردن ایده خود استفاده می کنید؛ نیازی نیست تا از قانون و قاعده ای در بافت استفاده کنید.

در گام بعد هر دانش آموز براساس نقشه خود، دار گلیم را چله کشی کردند تا بافت گلیم روی آن انجام شود؛ در این مرحله (چله کشی) نخ های عمودی که توسط فرد کشیده می شوند، نخ های تار می باشند و در مرحله ی بافت گلیم نخ هایی که برای بافت استفاده می شود، نخ های پود می باشند.

سپس انواع بافت ها مثل بافت زنجیره، ساده بافی ابتدای گلیم، بافت تزئینی، بافت راه راه، بافت پله ای، بافت با چله مشترک و بافت گره متقارن از جمله بافت هایی است که هریک از دانش آموزان براساس نقشه در بافت گلیم خود پیاده کردند.

 

 

 

 

Free Joomla! template by L.THEME