سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

بازدید از پنجمین نمایشگاه ملی اسباب بازی

با شنیدن اسم بازی و اسباب بازی اکثرا به یاد بچه های کوچک 4-5 ساله می افتیم، این درحالی است که خودمان نیز در سنین بزرگسالی گاهی جذب بازی های متفاوتی که مخصوص کودکان همان سن می باشد، می شویم.

بازی کردن چه نوع فکری آن و یا بازی های حرکتی گاهی آنقدر احساس خوبی به ما می دهند که دوست داریم به دوران کودکی خود برگردیم و مدت زمان بیشتری برای بازی کردن فرصت داشته باشیم.

همانطور که می دانید در پس طراحی هر اسباب بازی یک فکر یا فلسفه وجود دارد که نشان می‌دهند گروهی به صورت هدفمند دور هم جمع شده اند تا محصولی را خلق کنند که مناسب سنین مختلف باشد. به طور مثال، طراحی بازی های فکری را می‌توان فرایندی جدی و تا حدی پیچیده دانست. برای طراحی این گونه بازی ها نیاز است تا طراح با ذهنی باز به این کار بپردازد و مهم تر از همه اینکه با افراد با تجربه در این حیطه مشورت کند. طراحان بازی های فکری به طور معمول باید با نمونه های مختلف مواجه شوند تا نحوه تفکر و درگیری آنها را بررسی کنند‌‌.

 

حال و هوای نمایشگاه اسباب بازی

این نمایشگاه شامل 3 بخش اصلی بود که هر بخش هدف مشخصی را پوشش میداد:

- نمایشگاه: در این بخش شرکت های بازی سازی ایرانی در غرفه های مختلفی برترین محصولات خود را ارائه داده بودند و طراحان این شرکت ها نیز آماده معرفی بازی های خود و همچینن مشاوره دادن به سایر افرادی که در این حوزه هستند؛ بودند.

در این بخش اغلب بازی های معرفی شده در طیف بازی های فکری مخصوص افراد 6 سال به بالا بود و چندین غرفه نیز به قطعات خانه سازی (لگو) اختصاص داده شده بود که این قطعات نیز براساس اندازه هایشان برای سنین 1 تا 7 سال مناسب بودند. بعضی دیگر از غرفه ها نیز اسباب بازی های متفاوتی را برای سنین 1 تا 5 سال معرفی کرده بودند که دارای قطعات درشت با روش بازی آسان و ساده ای بود. در این بین غرفه هایی بودند که میزهایی برای صحبت طراحان و دست اندرکاران این عرصه قرار داده بودند تا این افراد ایده ها و تجارب خود را با هم به اشتراک بگذارند.

- کافه بازی: در این بخش میزهای زیادی برای استراحت و تفریح افراد درنظر گرفته شده است و افراد می توانند بازی های فکری را به صورت گروهی بازی کنند و ضمن آشنا شدن با این بازی ها با کافه بازی های دیگر در سطح کشور آشنا شوند.

- فروشگاه: در این بخش تمام اسباب بازی هایی که در نمایشگاه معرفی شده بودند و در کافه بازی برای بازی کردن قرار داده شده بودند، به فروش می رسند.

علاوه بر اینها در این بخش قسمتی نیز به عنوان نمایشگاه عروسک ها نیز قرار داشت که سازندگان عروسک های ایرانی محصولات خود را برای فروش به نمایش گذاشته بودند.

 

بازدید از نمایشگاه اسباب بازی

گروهی از دانش آموزان پایه هفتم برای پروژه ی کاوش خود که مسئله آنها طراحی یک فعالیت مفید و سرگرم کننده (بازی) برای رده ششم دبستان بود؛ در روز سه شنبه، 10 دی ماه ۱۳۹۸، از پنجمین نمایشگاه بین المللی اسباب بازی واقع در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب بازدید داشتند تا دانش آموزان با مشاهده انواع اسباب بازی و سرگرمی ها بتوانند آشنایی بیشتری با جنبه های مختلف این هنر و صنعت پیدا کنند و تنوع بیشتری را ببینند. در این بازدید دانش آموزان توانستند با چندین شرکت تولید اسباب بازی داخلی وارد گفت و گو شوند. آنها از نزدیک با دو نفر از طراحان بازی صحبت کرده و در مورد شیوه طراحی یک بازی گفتگو کردند.

 

فایده و نتیجه بازدید از نمایشگاه اسباب بازی برای دانش آموزان

این بازدید با هدف آشنایی دانش آموزان هفتم برای کار بر روری پروژه "طراحی یک فعالیت سرگرم کننده" انجام شد. دانش آموزان پس از مشاهده بازی های مختلف و مشاوره با طراحان بازی دریافتند که اصول طراحی بازی چیست و آنها باید هنگام طراحی بازی خود به چه مواردی دقت داشته باشند و از چه اصولی پیروی کنند تا بازی خود را مؤثرتر کنند.

 تهیه شده توسط: پژوهشکده کاوش - خانم اصغری

Free Joomla! template by L.THEME