سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

کلاس کنترل حرکت نهم | انیمیشن سازی

همه ما خاطراتی خوبی از انیمیشن ها یا فیلم‌های کودکانه داریم و با بسیاری از شخصیت های کارتونی ارتباط عمیقی برقرار کرده‌ایم. حال تصور کنید که می‌توانید شخصیت کارتونی مورد علاقه خودتان را بسازید؛ آن را به همان شیوه که دوست دارید رنگ آمیزی کنید و داستان زندگی اش را به تصویر بکشید. امروز این آروزی تحقق یافته است فقط کافیست به سراغش بروید.

قبل از آشنایی با کلاس کنترل حرکت بهتر است ابتدا کمی با این حوزه هنری، علمی و آموزشی آشنا شویم.

 

انیمیشن چیست؟

انیمیشن یعنی نشان دادن تصاویر پشت سرهم به طوری که توهم حرکت ایجاد کند. انیمیشن در دو قالب سنتی و مدرن و یا دوبعدی و سه بعدی تقسیم بندی می شوند.

الف) انیمیشن دو بعدی

این دسته از انیمیشن ها فقط طول و عرض دارند، مسطح هستند که به آنها فِلَت Flat می گویند. در این انیمیشن سازی، سایه ها و چشم اندازها قوی نیستند. (که در کلاس های کنترل حرکت پایه نهم بیشتر به این جنبه از انیمیشن سازی پرداخته می شود.)

ب) انیمیشن سه بعدی

این انیمیشن ها، دارای طول و عرض و ارتفاع هستند. در این سبک انیمیشنا سعی می شود تا همه چیز حالت زنده و واقعی داشته باشد؛ همچنین در این سبک، چشم انداز و سایه پردازی به خوبی انجام می شود.

روش های ساخت انیمیشن

انیمیشن ها روش های ساخت بسیار گوناگونی دارند که یکی از این روش ها استفاده از کامپیوتر است. انیمیشن های کامپیوتری با استفاده از نرم افزار های مخصوص ساخته می شوند که این نرم افزار ها هر کدام کاربرد و برتری خاصی نسبت به دیگر نرم افزار ها دارند. انیمیشن ساز باید به زیباترین شکل ممکن و در سریع ترین زمان انیمیشن خود را بسازد، لذا برای این کار از روش های مختلف و نرم افزار های گوناگون می توان استفاده کرد. از جمله نرم افزارهای مناسب برای انیمیشن سازی می توان به مایا، بلندر، راینو، تری دی مکس، انیمه استدیو، لومیون، موهو و.... هستند.

چرا انیمیشن سازی اهمیت دارد ؟

انیمیشن ها کاربردهای گوناگونی دارند. از آنها در تهیه تیزرهای تبلیغاتی، ساخت فیلم های سرگرمی، شبیه سازی محیط های واقعی، برنامه های علمی آموزشی و سایر موارد استفاده می‌شوند. در واقع انیمیشن سازی یکی از مهارت های جذابی است که آنالیز حرکت را با هنر تلفیق کرده و با استفاده از نرم افزار های، مفاهیم و داستانی هرچند ساده ای را از زبان دانش آموزان شکل میدهد.

انیمیشن سازی چه ارتباطی با کلاس کنترل حرکت دارد؟

آنالیز حرکت، توجه به توالی حرکت برای خلق یک ساز و کار حرکتی، شبیه سازی حرکت و... از جمله اهداف اصیل و مبنایی کنترل حرکت است. از طرفی انیمیشن یک بستر هنری برای پیاده سازی جذاب و خلاقانه برای مفاهیم پیچیده مکانیک و حرکت می باشد. به همین دلیل در کلاس های کنترل حرکت به انیمیشن سازی، به عنوان یک ابزار نرم برای پیش برد اهداف کنترل حرکت، توجه ویژه ای می شود.

دانش آموزان در مدرسه بانو امین در کلاس کنترل حرکت از پایه هفتم به صورت نیمه حرفه ای با مفاهیم پایه حرکتی با استفاده از ابزار انمیشین سازی آشنا می شوند. این مهارت در پایه هفتم و هشتم به صورت آموزش مستقیم و پروژه های ساده تر انجام می شود تا اینکه دانش آموزان در پایه نهم فرصت خواهند داشت با استفاده از آموخته های اولیه سال قبل خود، حس خوب طراحی شخصیت مورد علاقه شان را تجربه می‌کنند. آنها در کلاس از طریق نرم افزارهای مختلف داستان زندگی یک شخصیت انیمیشنی را به تصویر خواهند کشید، که سناریوی داستان و شخصیت توسط خودشان طراحی شده است.

 

 

انیمیشن سازی | کلاس کنترل حرکت پایه نهم

داستان انیمیشن سازی از کجا آغاز می شود و به کجا می رسد ؟

آموزش کار با نرم افزار انیمه استدیو در سال هفتم به دانش آموزان مجتمع آموزشی مجتهده بانو امین به صورت پروژه های کوچک آموزش داده شده است. البته دانش آموزان جدید الورود نیز می توانند فیلم های آموزشی تهیه شده را از طریق سامانه درس افزار مجتمع، فرا بگیرند. تمامی مباحث آموزشی مورد نیاز دانش آموزان برای یادگیری یا یادآوری در درس افزار بارگذاری شده است و دانش آموزان متناسب با نیاز خود از آنها استفاده می کنند.

در کلاس کنترل حرکت پایه نهم، دانش آموزان پس از مشخص شدن سناریوی داستان و با توجه به علاقمندی خود در زمینه های مختلف همچون طراحی شخصیت، طراحی محیط های مختلف (خیابان،مدرسه،خانه و... مطابق با سناریوی داستان)، اجرای شخصیت، استخوان گذاری، نویسندگی و دوبله فعالیت می کنند.

تفاوت سطح کار پایه نهم این است که فرایند تهیه سناریو، طراحی شخصیت و .... تا ورود به مرحله کار با نرم افزار سریعتر طی می شود. و دانش آموزان به صورت واقعی نقش هایی همچون کارگردان، نویسنده، طراحان هنری و طراحان فنی را برعهده می گیرند

هرچند کیفیت انیمیشن های کلاس کنترل حرکت در مقایسه با نمونه های بیرونی ساده به بنظر می رسد اما در واقع این یک محصول بکر از دانش آموزان مدرسه بانو امین است که نمونه تمام عیار یک کار تیمی و ترکیب فناوری و هنر برای خلق یک محصول است.

این کلاس در واقع یک مقدمه برای علاقه مندان به حوزه انیمیشن سازی است و دانش آموزان توانایی خود را در نقش های مختلف می آزمایند تا شاید در آینده به یکی از انیمیشن سازی های برجسته ایران اسلامی تبدیل شوند.

 

 طراحی شخصیت ها به صورت دستی

 

طراحی شخصیت ها در نرم افزار

 

 طراحی محیط های مختلف توسط دانش آموزان

 

 

Free Joomla! template by L.THEME