سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

کلاس تدوین | هنر پایه نهم

تاکنون هنگام فیلم دیدن به اینکه این فیلم چگونه ساخته شده، فکر کرده اید؟ اینکه علاوه بر کاگردان، تهیه کننده، بازیگران و نویسنده چه افراد دیگری برای ساخت فیلم تلاش کرده اند؟

 

در ساخت هر فیلمی علاوه بر افرادی که جلوی دوربین نقش آفرینی می کنند، افراد زیاد دیگری هستند که در پشت پرده مشغول به فعالیت هستند، در واقع می تواند گفت فرایند ساخت فیلم تازه بعد از فیلم برداری شروع می شود؛ زمانی که تمام فیلم های ضبط شده در اختیار فردی به اسم تدوین‌گر قرار می گیرد تا براساس داستان فیلم قطعه های مختلف را به یکدیگر متصل کرده و فیلم را کامل کند.

در دنیای امروز تدوین را می توان یکی از معروف ترین هنرهای کاربردی دانست که جز مشاغل و حرفه های درآمدزا نیز محسوب می شود. تدوین از جنبه هنری با حرفه های دیگر از جمله داستان نویسی، فیلمنامه نویسی، سناریونویسی، کارگردانی، موسیقی، نرم افزار، کامپیوتر و گرافیک پیود عمیقی دارد. بنابراین یادگیری این مهارت می‌تواند دانش آموزان را برای ورود به بازار کار پُر درآمد و جذابِ تدوین آماده کند. به همین علت درس تدوین به عنوان یکی دورس ارائه شده در کلاس های هنر برای دانش آموزان پایه نهم درنظر گرفته شده است.

 

مهمترین اهداف کلاس تدوین

از اهداف این کلاس می توان به آشنایی بیشتر دانش آموزان در مورد رسانه اشاره کرد. این پودمان که در چهارده جلسه برگزار شد، شامل 2 خروجی می باشد: یک خروجی که موضوع آن به معماری اسلامی تخصیص یافت و مقرر شد هر دانش آموز یکی از شهرهای تاریخی ایران را انتخاب کرده و تصاویر و فیلم هایی با موضوع مذکور مورد نظر جمع آوری کند؛ دانش آموزان در تدوین این فیلم ها و تصاویر باید به نکات زیر توجه می کردند:

  • ضرباهنگ
  • نوع برش پلان
  • گرافیک تصویر
  • افکت هایی که خودشان آنها را با توجه به مواردی که دبیر تدریس کرده است، ایجاد کنند.

خروجی دوم نیز روایتی از یک فیلم مشخص به مدت دو الی سه دقیقه بود. فیلم منتخب بر اساس توافق و نظر جمعی انتخاب شد. سپس هر دانش آموز به صورت فردی، فیلم منتخب را تدوین می کرد. نکات زیر باید در تدوین مد نظر قرار می گرفت:

  • روایت داستان یعنی شروع و پایان مشخص
  • معرفی شخصیت های اصلی فیلم
  • استفاده از ضرباهنگ متناسب با پلان
  • توجه به جلوه های ویژه استفاده شده در خود فیلم یا ایجاد آنها توسط خود دانش آموز

در این چهارده جلسه، 8 خروجی از 4 دانش آموز آماده شد که تعدادی از این خروجی ها در درس افزار مجتمع آموزشی بانو امین در دسترس می باشد.

 

روایت فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی

 

 کلیپ معماری شهرها

 

Free Joomla! template by L.THEME