سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

جشنی برای دوازده به علاوه تو

گروه کاوش به رسم هر سال هم زمان با فرارسیدن دهه فجر و به مناسبت افتتاح جشنواره علمی _پژوهشی کاوش، جشن تفکر را در روز دوشنبه مورخ 21/11/98، ویژه متوسطه1 برگزار نمود.

محتوای اصلی جشن تفکر

جشن تفکر یک رویداد مهم فرهنگی_ علمی در مجتمع آموزشی مجتهده بانو امین است که هر سال در دهه مبارک فجر همزمان با جشن پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز تکاپوی علمی جشنواره کاوش، نزدیک شدن به زمان دفاعیه ها و به شماره افتادن زمان نهایی گروه ها برای رقابت در حل مساله ها، توسط گروه تفکر و کاوش برگزار می شود.

این رویداد به منظور گرامی داشت مهمترین رخداد فکری قرن اخیر، یعنی انقلاب اسلامی ایران، برگزار می شود؛ تا فرصتی را برای اندیشیدن به انقلاب و یا انقلابی اندیشیدن فراهم سازد.

 محتواهای اصلی برنامه جشن تفکر به طور معمول از دو بخش اصلی تشکیل می شود:

  1. بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی و تفکر انقلابی
  2. افتتاح جشنواره کاوش، جشنواره ای برای فکر تا عمل

امسال هم زمان با شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی جشن تفکر رنگ و بوی خاصی به خود گرفت. کاوش 13 با عنوان مفهومی 12+تو ، مصداقی یافت که حتی یک نفر هم به مدد امام زمان (عج) می تواند تحول آفرین باشد. پس مهم است که چگونه می اندیشیم 

در ماه های اخیر با اکران فیلم سینمایی 23 نفر، شاهد نمایش یک شاهکار مردمی از سینماگران کشور بودیم. به همین منظور گروه کاوش با مغتنم شمردن این فرصت، شرایطی را فراهم نمود تا دانش آموزان پیرامون تفکر انقلابی از زاویه ای متفاوت و از روزنه"تاب آوری و استقامت" و نقش آن در انقلاب اسلامی ایران، این فیلم را تماشا و سپس آن را تحلیل کنند

در نتیجه یک همکاری و ترکیب مناسب در کلاس های تفکر و سبک زندگی درباره ، مباحثه و تحلیلی صورت گرفت و دانش آموزان دیدگاه ها و نظرات خود را پیرامون مفهوم تاب آوری و استقامت با هم سالان خود به اشتراک گذاشتند. سپس در روز جشن این فیلم را با هم مشاهده کردند.

شنیدن داستان اسیر شدن ۲۳ سرباز نوجوان در یک جنگ نابرابر و آزار و ستمی که به آنها روا داده شده و بدبختی‌هایی که در دوران اسارت خود کشیدند و بردباری‌هایی که از خود نشان دادند، احساسات هم ذات پندارانه دانش آموزان یکی از جذابیت های این بخش از برنامه جشن تفکر 12 + تو بود.

در بخش سوم برنامه، طبق رسم هر ساله نوبت به افتتاح کاوش 12 (12+ تو) رسید. در این بخش دانش آموزان با چگونگی و کیفیت جلسات دفاع، شاخص های ارزشیابی، فرصت های باقیمانده جهت کسب امتیاز، فرصت های مشاوره و دریافت راهنمایی فکری و علمی برای مساله، داوران و مشاوران متخصص از مربیان و اولیای خودشان و... آشنا شدند.

 

تهیه شده در گروه کاوش و تفکر پژوهشکده کاوش بانو امین

Free Joomla! template by L.THEME