سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

کلاس طراحی گل و مرغ ایرانی | پایه هشتم الف

هر هفته روزهای دوشنبه، کلاس طراحی گل و مرغ ایرانی در پایه هشتم الف برگزار می شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با حال و هوای کلاس طراحی به سبک گل و مرغ ایرانی آشنا شویم.

 

اهمیت درس هنر برای دانش آموزان پایه هشتم

بعضی از خانواده ها ترجیح می دهند که به جای کلاس های هنری، فرزندانشان در کلاس های دیگری مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و ... حضور داشته باشند. شاید از نظر این دسته از والدین این درس ها مفیدتر باشند!!! اما از نگاه کارشناسان، تاثیر برگزاری انواع کلاس های هنری در مدارس باعث ارتقای هوش، نشاط درونی و ایجاد انگیزه در دانش آموزان می شود. بر اساس پژوهش کارشناسان، در مدارسی که کلاس های هنری، از جمله هنرهای تجسمی، تئاتر و... برگزار می شود، مجموعه‌ای از مهارت‌های خلاقانه و تحلیلی نیز در دانش آموزان خلق می‌شود.

 

 

موضوع کلاس هنر دانش آموزان هشتم

همان‌‌طور که می دانیم پایه‌ی بسیاری از هنرها "طراحی" است. فرد اگر طراح خوبی شود می تواند در بسیاری از آموزش های هنری، دست آفریده های خلاقانه و زیبایی داشته باشد. به همین دلیل آموزش طراحی به عنوان اصلی ترین بخش یادگیری هنر، در پودمان های مربوط انجام می شود. شاید برای شما سوال شده باشد که چرا مبحث طراحی با آموزش گل و مرغ تلفیق شدند؟ از آنجا که طراحی یک تکنیک و مهارت هنری است که طراح از تَک رنگ به خلق اثر می رسد، ممکن برای دانش آموزان (رده سنی پایه هشتم) جذابیت لازم را نداشته باشد. به همین دلیل از هنر گُل و مرغ کمک گرفته شد تا آموزش طراحی جذاب تر و پویا تر از گذشته شد.

 

طراحی گل و مرغ ایرانی

از اهمیت یادگیری گل و مرغ ایرانی، همین بس که این هنر یکی از زیر شاخه های هنر اسلامی است که شامل چند نوع گُل، از جمله زنبق، رعنا، میخک و... می باشد. در ترکیب بندی این هنر، پرنده ای مینیاتوری در کنار گلها قرار می گیرد که نماد عشق می باشد. امروزه نیز نقوش گل و مرغ ایرانی، زینت بخش کتاب های قرآن و جلد کتاب های نفیس می‌باشد. در آثار تاریخی و نسخ خطی به جای مانده در موزه ها نیز این هنر به وفور مشاهده کنید.

 

آیا دانش آموزان به مهارت کافی رسیدند؟

از آنجایی که طراحی جلسه اول از کیفیت پایینی برخوردار بود، دانش آموزان باورشان نداشتند که در طول چند جلسه مهارت طراحی این نقوش را پیدا کنند. خوشبختانه با همکاری خود دانش آموزان و همگامی با معلم این هدف محقق شد.  در پایان کلاس هنرجویان عزیز ما توانستند نمونه ها و الگوها را با رعایت نکات ترسیم، طراحی کنند و هر کدام چند نمونه ی زیبا گل و مرغ خلق کنند.

 

 

تهیه شده توسط: گروه فرهنگ و هنر - پژوهشکده کاوش

Free Joomla! template by L.THEME