سامانه‌های فناوری

بخش‌های مجتمع

کنترل حرکت

آزمایشگاه کنترل حرکت واقع در پژوهشکده مجتمع آموزشی بانو امین با  چشم انداز تقویت هوش و تفکر انتزاعی دانش آموزان تأسیس گردید.

ایده این طرح در سال 1390 از سوی جناب آقای مهندس بکایی یکی از موسسین مجتمع مطرح شد و در همان سال با جذب سه مهندس برق فعالیت های مطالعاتی و تحقیقاتی و تهیه طرح درس های آن آغاز گردید.

از سال تحصیلی 1391 کلاسهای آزمایشگاه کنترل حرکت به صورت رسمی در برنامه اموزشی مقاطع قرار گرفت.

برای این نظام آموزشی که بدون استفاده از الگوی بیرونی طراحی شده است، دوره 10 ساله از پیش دبستان تا پایه نهم در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر  نه کتاب کنترل حرکت تالیف شده که هفت جلد آن به صورت رسمی چاپ و مابقی در مرحله اجرای آزمایشی قرار دارند.

دو جلد از کتابهای کنترل حرکت موفق به دریافت لوح افتخار از جشنواره کتاب رشد در سال 1393 شده است.

اهداف کلی آزمایشگاه کنترل حرکت:

1- آنالیز حرکات ساده موجود در طبیعت و محیط پیرامون و حرکت های صنعتی از طریق مشاهده دقیق
2- افزایش قدرت تجزیه و تحلیل
3- پیاده سازی حرکت با وسایل پیرامون به شیوه جذاب
4- فهم جهت و زاویه حرکت، توالی حرکت، همزمانی و غیرهمزمانی، نسبت اعضا وچرخه حرکت
5- توانایی خلق حرکت های ساده و ابتدایی
6- تقویت توان ترسیم طرح های ذهنی و تحلیل حرکت های موجود در آن

هر طرح درس شامل

  • مشاهده، تجزیه، تحلیل حرکت و پیاده سازی حرکت می باشد.

دبستان1

برای پایه های اول دبستان کتاب مقدماتی کنترل حرکت1 برای پایه دوم دبستان کتاب مقدماتی کنترل حرکت2 و برای پایه سوم دبستان کتاب مقدماتی کنترل حرکت 3 تالیف شده است.

 در دبستان 1 برای انتقال بهتر مفاهیم از اسباب بازی های کودکان، به طور مثال ماشین لباسشویی برای یادگیری مفهوم حرکت چرخشی، عروسک برای یادگیری مفاصل استفاده می کنیم.

قطعات هزار سازهبرای ساخت راه بند، لودر، لیفتراک استفاده می شود.

خمیر بازی برای ساخت آدمک خمیری، گوسفند بکار می رود.

بازی های رایانه ای و سنتی مانند آسیاب بچرخ برای یادگیری مفهوم حرکت ساعت گرد و پادساعت گرد استقاده می شود.

اریگامی، کاردستی، نقاشی، فیلم و انیمیشن، نرم افزارهای مرتبط مانند Stykz،Filpaclip در برنامه آموزشی آزمایشگاه کنترل حرکت قرار دارند.

دبستان2

برای پایه چهارم دبستان کتاب کنترل حرکت1 ،برای پایه پنجم دبستان کتاب کنترل حرکت2 و برای پایه ششم دبستان کتاب کنترل حرکت3 تالیف شده است.

کتاب کنترل حرکت 1  بر حرکت های طبیعی یعنی تحلیل و آنالیز حرکت انواع جانداران تاکید دارد مانند راه رفتن انسان، حیوانات و ... . همچنین برای شبیه سازی حرکت از نرم افزارهای stykz و برای شبیه سازی برخی سازه ها از lego digital designer استفاده می شود.

کتاب کنترل حرکت 2  بیشتر بر حرکت های صنعتی تاکید دارد مانند خط تولید کارخانه ها، حرکت الاکلنگ و هلیکوپتر.

کتاب کنترل حرکت 3 بر تحلیل حرکت های صنعتی و طبیعی پرداخته است و دانش‌آموزان با نرم افزارها و سخت افزارهای مرتبط کار می کنند. پیاده سازی حرکت با استفاده از ساخت انیمیشن و کار با بازوی رباتیکی صورت می گیرد. در این کتاب از نرم افزارهای clymation،video mach و ... استفاده شده است.

متوسطه1

برای پایه هفتم کتاب کنترل حرکت 4 تالیف شده است.

 این کتاب بر مبنای پیاده سازی حرکت های مختلف که شامل حرکت راه رفتن انسان و انواع حرکت حیوانات و ... می‌باشد، در قالب پروژه های انیمیشنی، با استفاده ازنرم افزار دوبعدی Anime studio صورت می‌گیرد.

کتاب های کنترل حرکت برای پایه های هشتم و نهم هم اکنون در حال تالیف است.

در این کتاب ها پیاده سازی انواع حرکت به صورت دقیق تر در نرم‌افزار سه بعدی Maya صورت می‌گیرد، همانند ترسیم سه بعدی سازه هاو شبیه سازی حرکت جانداران.

امید است با یاری خداوند متعال و تلاشهای روز افزون  مسئولین این مجموعه و اشتیاق و پشتکار دانش  آموزان، آزمایشگاه کنترل حرکت گام های خود را هرچه سریع تر به سوی چشم اندازی که از ابتدا برای این آزمایشگاه در نظر گرفته شد،  بردارد.

Free Joomla! template by L.THEME