آزمایشگاه کنترل حرکت

کنترل حرکت

آزمایشگاه کنترل حرکتِ پژوهشکده مجتمع آموزشی بانو امین با چشم انداز تقویت هوش و تفکر انتزاعی دانش آموزان تأسیس گردید.

ایده این طرح در سال ۱۳۹۰ از سوی جناب آقای مهندس بکایی یکی از موسسین مجتمع مطرح شد و در همان سال با جذب سه مهندس برق فعالیت های مطالعاتی و تحقیقاتی و تهیه طرح درس های آن آغاز گردید.

از سال تحصیلی ۱۳۹۱ کلاس‌های آزمایشگاه کنترل حرکت به صورت رسمی در برنامه آموزشی مقاطع قرار گرفت. برای این نظام آموزشی که بدون استفاده از الگوی بیرونی طراحی شده است، دوره ۱۰ ساله از پیش دبستان تا پایه نهم در نظر گرفته شده است.در حال حاضر، ۹ جلد کتاب کنترل حرکت تالیف شده است که هفت جلد آن به صورت رسمی چاپ شده اند و مابقی در مرحله اجرای آزمایشی قرار دارند. دو جلد از کتابهای کنترل حرکت موفق به دریافت لوح افتخار از جشنواره کتاب رشد در سال ۱۳۹۳ شده است.

اهداف کلی آزمایشگاه کنترل حرکت:

دبستان یک

در دبستان یک کتاب های مقدماتی کنترل حرکت ۱ و ۲ و ۳ تدریس می شود.

دبستان دو

در دبستان دو کتاب کنترل حرکت ۱ و ۲ تدریس می شود.

کتاب کنترل حرکت ۱:

بر حرکت های طبیعی یعنی تحلیل و آنالیز حرکت انواع جانداران تاکید دارد مانند راه رفتن انسان، حیوانات و … . همچنین برای شبیه سازی حرکت از نرم افزارهای stykz و برای شبیه سازی برخی سازه ها از lego digital designer استفاده می شود.

کتاب کنترل حرکت ۲:

این کتاب بیشتر بر حرکت های صنعتی تاکید دارد مانند خط تولید کارخانه ها، حرکت الاکلنگ و هلیکوپتر تمرکز دارد.

 

بخش برنامه‌نویسی آزمایشگاه کنترل حرکت

دانش‌آموزان در مقطع دبستان اسکرچ و درپایه اول و دوم، اسکرچ جونیور که یک زبان برنامه‌نویسی بلوکی و بصری هست رو یادمیگیرند.

در این برنامه، دانش آموزان ضمن یادگیری برنامه‌نویسی،  بازی یا انیمیشن میسازند. همچنین باعث میشود دانش آموزان تفکر خلاقانه، استدلال قاعده‌مند و کار گروهی رو هم یاد بگیرند.