کنترل حرکت

آزمایشگاه کنترل حرکتِ پژوهشکده مجتمع آموزشی بانو امین با چشم انداز تقویت هوش و تفکر انتزاعی دانش آموزان تأسیس گردید.

ایده این طرح در سال ۱۳۹۰ از سوی جناب آقای مهندس بکایی یکی از موسسین مجتمع مطرح شد و در همان سال با جذب سه مهندس برق فعالیت های مطالعاتی و تحقیقاتی و تهیه طرح درس های آن آغاز گردید.

از سال تحصیلی ۱۳۹۱ کلاس‌های آزمایشگاه کنترل حرکت به صورت رسمی در برنامه آموزشی مقاطع قرار گرفت. برای این نظام آموزشی که بدون استفاده از الگوی بیرونی طراحی شده است، دوره ۱۰ ساله از پیش دبستان تا پایه نهم در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر، ۹ جلد کتاب کنترل حرکت تالیف شده است که هفت جلد آن به صورت رسمی چاپ شده اند و مابقی در مرحله اجرای آزمایشی قرار دارند. دو جلد از کتابهای کنترل حرکت موفق به دریافت لوح افتخار از جشنواره کتاب رشد در سال ۱۳۹۳ شده است.

اهداف کلی آزمایشگاه کنترل حرکت:

۱- آنالیز حرکات ساده موجود در طبیعت و محیط پیرامون و حرکت های صنعتی از طریق مشاهده دقیق
۲- افزایش قدرت تجزیه و تحلیل
۳- پیاده سازی حرکت با وسایل پیرامون به شیوه جذاب
۴- فهم جهت و زاویه حرکت، توالی حرکت، همزمانی و غیرهمزمانی، نسبت اعضا و چرخه حرکت
۵- توانایی خلق حرکت های ساده و ابتدایی
۶- تقویت توان ترسیم طرح های ذهنی و تحلیل حرکت های موجود در آن

هر طرح درس شامل

  • مشاهده، تجزیه، تحلیل حرکت و پیاده سازی حرکت می باشد.

دبستان۱

برای پایه های اول دبستان کتاب مقدماتی کنترل حرکت ۱ برای پایه دوم دبستان کتاب مقدماتی کنترل حرکت ۲ و برای پایه سوم دبستان کتاب مقدماتی کنترل حرکت ۳ تالیف شده است.

– در دبستان ۱ برای انتقال بهتر مفاهیم از اسباب بازی های کودکان، به طور مثال ماشین لباسشویی برای یادگیری مفهوم حرکت چرخشی، عروسک برای یادگیری مفاصل استفاده می شود.

– قطعات هزار سازه برای ساخت راه بند، لودر، لیفتراک استفاده می شود.

– خمیر بازی برای ساخت آدمک خمیری، گوسفند به کار می‌رود.

– بازی های رایانه ای و سنتی مانند آسیاب بچرخ برای یادگیری مفهوم حرکت ساعت گرد و پاد ساعت گرد استقاده می‌شود.

– اریگامی، کاردستی، نقاشی، فیلم و انیمیشن، نرم افزارهای مرتبط مانند Stykz،Filpaclip در برنامه آموزشی آزمایشگاه کنترل حرکت قرار دارند.

دبستان۲

برای پایه چهارم دبستان کتاب کنترل حرکت ۱،برای پایه پنجم دبستان کتاب کنترل حرکت ۲ و برای پایه ششم دبستان کتاب کنترل حرکت ۳ تالیف شده است. 

– کتاب کنترل حرکت ۱:

بر حرکت های طبیعی یعنی تحلیل و آنالیز حرکت انواع جانداران تاکید دارد مانند راه رفتن انسان، حیوانات و … . همچنین برای شبیه سازی حرکت از نرم افزارهای stykz و برای شبیه سازی برخی سازه ها از lego digital designer استفاده می شود.

– کتاب کنترل حرکت ۲:

این کتاب بیشتر بر حرکت های صنعتی تاکید دارد مانند خط تولید کارخانه ها، حرکت الاکلنگ و هلیکوپتر تمرکز دارد.

– کتاب کنترل حرکت ۳:

این کتاب بر تحلیل حرکت های صنعتی و طبیعی می پردازد و دانش‌آموزان با نرم افزارها و سخت افزارهای مرتبط کار می‌کنند. پیاده سازی حرکت با استفاده از ساخت انیمیشن و کار با بازوی رباتیکی صورت می‌گیرد. در این کتاب از نرم افزارهای clymation،video mach و … استفاده شده است.

 

متوسطه۱

برای پایه هفتم کتاب کنترل حرکت ۴ تالیف شده است که محتوای آن در ادامه تشریح می‌شود.

این کتاب بر مبنای پیاده سازی حرکت های مختلف که شامل حرکت راه رفتن انسان و انواع حرکت حیوانات و … تمرکز دارد. که بیشتر پروژه ها در قالب پروژه های انیمیشن، با استفاده از نرم افزار دو بعدی Anime studio صورت می‌گیرد. کتاب های کنترل حرکت برای پایه های هشتم و نهم هم اکنون در حال تالیف است.

در این کتاب ها پیاده سازی انواع حرکت به صورت دقیق‎تر در نرم‌افزار سه بعدی Maya صورت می‌گیرد. از نمونه های این حرکت می توان به ترسیم سه بعدی سازه ها و شبیه سازی حرکت جانداران. امید است با یاری خداوند متعال و تلاشهای روز افزون مسئولین این مجموعه و اشتیاق و پشتکار دانش آموزان، آزمایشگاه کنترل حرکت گام های خود را هرچه سریع تر به سوی چشم اندازی که از ابتدا برای این آزمایشگاه در نظر گرفته شد، بردارد.